نکات ضروری در انتخاب باغ و تالار پذیرایی و عروسی

 اگر در فصل تابستان یا زمستان ازدواج می کنید به سیستم گرمایش و سرمایش مکان عروسی دقت نمایید. در غیر این صورت نه خود شما و نه میهمانانتان از عروسی چیزی به جز زجر به یاد نخواهید آورد.
اگر در دو مکان مراسم دارید باید آن‌ها را نزدیک به هم انتخاب کنید تا با مشکل ترافیک دچار کمبود وقت نشوید. مثلا اگر مراسم عقد را در خانه برگزار می کنید و بعد می خواهید برای مراسم عروسی به سالن بروید باید به دنبال سالنی باشید که به منزلتان نزدیک باشد تا دچار مشکل نشوید.
تعدادی از عروس و دامادها مراسم خود را به دلایل مختلف خارج از شهر برگزار می‌کنند و این مسافت طولانی هم خودشان و هم میهمانانشان را خسته خواهد کرد. موضوع مسافت برای کسانی که بچه‌های کوچک دارند، سالخورده ها و کسانی که وسیله ی نقلیه ندارند مشکل بزرگی خواهد بود و اگر نتوانستند در جشنتان شرکت کنند نباید از آن‌ها دلخور شوید.
لطفا بعد از آن که از تعداد میهمانانتان مطمئن شدید، مکان عروسی تان را انتخاب کنید. گاهی اوقات پیش می‌آید که ظرفیت یک خانه، سالن و ... دویست نفر است و لی عروس و داماد سیصد نفر را دعوت کرده‌اند که این واقعا برای میهمانان سخت خواهد بود. زیرا وقتی یک مکان ظرفیت مشخصی داشته باشد فقط از لحاظ جا و فضا مشکل پیش نمی‌آید بلکه سیستم تهویه ی هوا ، رختکن و گاهی اوقات میز شام و تعداد میزها نیز مشکل ایجاد خواهند کرد.
بهتر است به دنبال مکانی باشید که برای مدعوین نیز جای پارک وجود داشته باشد. البته امروزه تعداد زیادی از سالن ها پارکینگ اختصاصی برای میهمانان در نظر گرفته اند، یادتان باشد مبلغ ورودی پارکینگ را آقای داماد باید پرداخت کند نه میهمانان، جشن متعلق به شماست و میهمانان به خاطر دعوت شما در آن مکان حضور خواهند داشت.
در انتخاب مکان عروسی به تمیزی و بهداشت سرویس غذا خوری، رومیزی‌ها، راحت بودن صندلی‌ها ، سرویس‌های بهداشتی، رختکن و حتی کف سالن توجه کنید تا مطمئن شوید که میهمانانتان سخت نخواهد گذشت و چیزی برای دل مشغولی شما هم وجود نداشته باشد. 
اگر در خانه‌ی پدر و مادر و یا یکی از اقوام تان جای کافی برای برگزاری مراسم وجود دارد بخصوص اگر خانه‌ای باشد که در آن بزرگ شده اید یا خاطره‌ای دارید بهتر است مراسمتان را آن جا برگزار کنید. البته اگر خدمات مجالس خود را به یک شرکت ارائه دهنده خدمات مجالس و تشریفات عروسی بسپرید، دیگر دغدغه‌ای برای این موضوع نخواهید داشت.
 
بد نیست به فکر سرگرم کردن میهمانان تان نیز باشید به همان نسبتی که بودجه تان اجازه می‌دهد می توانید آن ها را سرگرم کنید . می توانید از یک گروه موسیقی دعوت کنید تا جشن تان را شاد تر کنند یا از اشخاص شوخ طبعی که می توانند یک برنامه ی شاد تدارک ببینند دعوت به عمل آورید یا با یک آتش بازی زیبا و بی خطر میهمانان را شاد کنید.
وقتی می خواهید منوی غذا را انتخاب کنید باید توجه داشته باشید که برای تعداد زیادی از اشخاص که سنین متفاوت و هم چنین طبع های گوناگون دارند غذا سفارش دهید. سعی کنید بیش تر از غذاهای مرسوم مثل انواع کباب ها استفاده کنید که معمولا با اکثر مزاج ها سازگاری دارد. البته این مورد نیز در دستور کار شرکت های ارائه دهنده خدمات مجالس عروسی است که شما را در این کار یاری خواهند کرد.
معمولا گرم سرو کردن غذا موضوع بسیار مهم و سختی می باشد که باید بسیار به آن توجه کنید. اگر قصد دارید مراسم تان را در باغ برگزار کنید بهتر است قبل از مراسم مکان عروسی را به سرآشپز و یا مسئول غذا نشان دهید تا اگر جای خاصی برای گرم کردن غذا لازم دارند پیش بینی کنند. توجه داشته باشید که اگر غذا سرد سرو شود تمام زحمات عروس و داماد و آشپز به باد خواهد رفت.
اگر در فصل گرما ازدواج می کنید حتما برای پذیرایی از میهمانان تان در چند طعم متفاوت آبمیوه سفارش دهید تا جواب گوی سلیقه های متفاوت میهمانان باشید. اگر هم جشن عروسی تان در فصل سرماست، شیرکاکائوی داغ، چای یا نسکافه بهترین انتخاب هستند.
در بیشتر تالارها و یا هتل ها مسوولیت خریدن میوه و شیرینی به عهده ی عروس و داماد است که البته چون خودتان مشغله دارید باید از یکی از اعضای خانواده تان تقاضا کنید که این مسوولیت را بر عهده بگیرند و تا صبح روز عروسی میو ه ها را برای شست و شو و شیرینی ها را نیز تا ظهر به مکان عروسی تحویل دهد.
 
در صورتی که مراسم تان را می‌خواهید در باغ برگزار کنید قبل از کرایه ی آن به فکر تامین برق مورد نیاز مراسم تان باشید . به عبارتی دیگر مطمئن شوید که برق آن منطقه و یا کنتور باغ تان طوری باشدکه بتوانید هم چرغانی کنید هم گروه موسیقی داشته باشید و هم برای کارهای دیگری مثل تصویر برداری و آشپزی و .. مشکلی پیش نیاید. ضمنا اگر در آن منطقه احتمال قطع شدن برق وجود دارد حتما به فکر اجاره ی موتور برق باشید.
تنها چیزی که برای شام از نظر میهمانان مهم است کیفیت غذای مراسم است و کمیت و تنوع غذا زیاد اهمیت ندارد. ضمنا بهتر است برای دسر نیز زیاد هزینه نکنید زیرا هیچ دسری بهتر از کیک عروسی نخواهد بود.
تنها چیزی که می تواند میهمانان را برای چند ساعت سرگرم کند موزیک است پس پیشنهاد می کنیم که برای انتخاب گروه موسیقی یا گروه های سرگرمی وقت بگذارید و هزینه کنید.
تزئینات داخل مکان عروسی اعم از گل آرایی و سرویس رومیزی‌ها و صندلی‌ها بهتر است با رنگ دسته گل عروس هارمونی داشته باشد. مثلا اگر دسته گل عروس گل های رز قرمز دارد در گل آرایی مراسم نیز از این گل استفاده کنید و بهتر است رنگ سرویس رومیزی ها نیز به رنگ قرمز باشد.
در بعضی از کشور‌ها میزهای عروسی رزرو می شوند. بدین صورت که مدیر برنامه عروسی لیستی از میهمانان را گرفته و اسامی آن ها را به کمک عروس و داماد افرادی را که با هم دوست هستند و یا افراد مجرد و یا خانواده وار دسته بندی می کنند و نام آن ها را روی کارت هایی نوشته شده و روی میزها گذاشته می شود تا میهمانان بتوانند جای خود را پیدا کنند. این روش از جهاتی دیگر نیز کاربرد دارد مثلا آن که شما از این طریق می توانید میزهای نزدیک به خودتان را برای اقوام درجه ی یک رزرو کنید تا بدین ترتیب به آ نها دسترسی راحت تری داشته باشید . این کارت ها جنبه ی تزئینی دارند و به شکل ها و رنگ های مختلف می توان آن ها را تهیه کرد تا به مراسم رنگ و لعاب بیشتری بدهد. می توانید این کارت ها را نیز با رنگ تزئینات دیگر سالن هماهنگ کنید که زیبایی بیشتری داشته باشد. اگر وقت و حوصله برای کارهای تزئینی دارید می توانید این کارت ها را خودتان درست کنید یا خدمات مجالستان را به یک متخصص بسپارید.